Co oznaczają przydomki klubów w lidze hiszpańskiej?

Przydomki klubów w lidze hiszpańskiej mają wiele źródeł swojego pochodzenia. Nazwy często powiązane są z regionem lub historią klubu, lecz zdarzają się również pozycje bardzo nieszablonowe. Inspiracją dla niektórych drużyn były nazwy zwierząt – przykładem może być Deportivo Alaves, zwane lisami. Źródło przydomków równie często stanowiły nazwy zawodów,  z którymi kojarzone jest dane miasto. Inspiracją było także położenie geograficzne zespołów. Najpopularniejszym przykładem jest FC Barcelona, zwana „Katalończykami”.  Podstawą do nadawania przydomków Hiszpańskim ekipom były oczywiście kolory strojów, w jakim występowali piłkarze.   

Przydomki klubów w La Liga – znaczenie

Real Madryt

przydomki-zespolow-liga-hiszpanska-real-madryt Co oznaczają przydomki klubów w lidze hiszpańskiej?
Źródło: Oficjalne konto Instagram Realu Madryt.

Real Madryt jest najbardziej utytułowanym klubem w Hiszpanii. Posiada także wiele przydomków, które nadane zostały w trakcie bogatej historii zespołu.

 • Los Blancos – w języku polskim oznacza to nic innego jak „Biali”. Genezą przydomka jest kolor strojów Realu.
 • Los Galacticos – miano „Galaktycznych” Real uzyskał na przełomie XX i XXI wieku. Spowodowane było to licznymi sukcesami na arenie krajowej i międzynarodowej oraz wielkimi transferami ówcześnie najpopularniejszych piłkarzy.
 • Los Merengues – w języku polskim przydomek tłumaczy się jako „Bezy”. Analogicznie do pierwszego określenia Realu, nazwa została zaczerpnięta od koloru strojów.
 • Los Vikingos – przydomek został po raz pierwszy użyty przez brytyjską prasę w latach 50. Same użycie nazwy spopularyzowali jednak dwie dekady później kibice lokalnego rywala – Atletico Madryt z powodu wielu Nordyckich piłkarzy w szeregach Realu.
 • Królewscy – jest to przydomek używany w naszym kraju. W języku hiszpańskim oznacza „Real”. Stanowi więc oryginalnie człon oficjalnej nazwy drużyny. 

FC Barcelona

Obok wspomnianego wcześniej Realu, Barca jest najpopularniejszym klubem w Hiszpanii. Zespół posiada także kilka przydomków, które rozpoznają miłośnicy futbolu na całym świecie.

 • Blaugrana – przydomek ten pochodzi od barw klubowych Barcelony. W języku katalońskim „blau” oznacza niebieski, a „grana” to bordowy.
 • Azulgrana – jest to mniej popularna wersja powyższego przydomka. Nazwa jest także połączeniem słów oznaczających barwy klubowe. Skąd zatem różnica? To określenie pochodzi z najpowszechniejszej odmiany języka hiszpańskiego.
 • Duma Katalonii – FC Barcelona należy do wspólnoty autonomicznej Katalonii. Klub jest najsłynniejszym zespołem z tego regionu. Ze względu na liczne sukcesy uzyskał miano Dumy.

Atletico Madryt

Drugi klub z Madrytu, który w ostatnim czasie stał się trzecim najpopularniejszym klubem w Hiszpanii.

 • Los Indios – nazwa powstała analogicznie do Los Vikingos, które funkcjonuje w białej części Madrytu. Genezą przydomka byli piłkarze z Ameryki Południowej, licznie występujący w Atletico w latach 70. XX wieku. Popularyzacją zajął się oczywiście lokalny rywal.
 • Los Colchoneros – w tłumaczeniu „Materace”. Historia nazwy sięga czasów po drugiej wojnie światowej, kiedy większość materaców w hiszpańskich domach, pokryta była czerwono-białymi pasami. Ze względu na identyczne barwy, przydomek przystał do klubu z Madrytu.
 • Rojiblancos – „rojo” to w języki hiszpańskim czerwony, a „blanco” biały. Zestawienie tych dwóch wyrazów oznacza barwy klubowe Atletico. 

Sevilla FC

przydomki-zespolow-liga-hiszpanska-real-madryt Co oznaczają przydomki klubów w lidze hiszpańskiej?
Źródło: Oficjalne konto FC Sevilli na Instagramie.

Ekipa z Andaluzji jest jedną z najlepszych hiszpańskich drużyn ostatniej dekady. Klub założony został w 1890 roku. Swoje mecze rozgrywa na Stadio Ramon Sanchez Pizjuan.

 • Los Nervionenses – przydomek ten wziął się od nazwy dzielnicy w Sevilli, w której zlokalizowany jest stadion Ramon Sanchez Pizjuan.
 • Los Palanganes – w języku polskim przydomek oznacza miednice. Jego geneza nie jest pewna, przez co wokół niej krążą różne historie. Jedna z nich mówi, że przydomek „Miednice” wziął się od kształtu i wyglądu stadionu Sevilli, który przypomina właśnie antyczną miednicę.

Real Sociedad

Klub zlokalizowany jest w San Sebastian. Należy do wspólnoty autonomicznej Basków. Sociedad dwukrotnie w historii zdobywało mistrzostwo Hiszpanii.

 • La Reales – przydomek oznacza „Królewskich”. Zaczął funkcjonować, kiedy to ekipa z San Sebastian dostała oficjalny patronat Króla Alfonsa XIII, który w San Sebastian posiadał swoją letnią rezydencję.
 • Txuri-urdin – w języku polskim biało-niebiescy. Przydomek pochodzi oczywiście od barw klubowych. Oficjalna nazwa pochodzi z języka baskijskiego. 

Valencia CF

Najbardziej utytułowany klub w Primera Division obok Realu Madryt i Barcelony. Ekipa z Valencii ma również na swoim koncie sukcesy w europejskich rozgrywkach. Posiada także wiele przydomków.

 • Los Ches – w Walencji na powitanie możemy powiedzieć „che”, co tłumaczyć można jako „cześć”. Słowo powszechnie używane przez mieszkańców zostało użyte jako przydomek zespołu i utrwaliło się wśród lokalnej społeczności.
 • Els Taronges – w tłumaczeniu na język polski „Pomarańczowi”. Przydomek wziął się od pomarańczy uprawianych na szeroką skalę w Walencji.
 • Los Murcielagos – w Polsce „Nietoperze”. Walencja znajduje się wśród miast zlokalizowanych na terenach historycznego Królestwa Aragonii. W herbach miast ze wspomnianej krainy geograficznej znajduje się nietoperz, co tłumaczy w pełni przydomek. 

Villarreal CF

Klub piłkarski, którego siedziba zlokalizowana jest w Vila-real. Największym sukcesem drużyny z regionu Walencji to wicemistrzostwo Hiszpanii. Villarreal znany jest także jako El Submarino Amarillo, czyli „Żółta Łódź Podwodna”. Bardzo interesujące jest samo pochodzenie nazwy. Zapoczątkowała ją piosenka „Yellow Submarine” brytyjskiej grupy The Beatles, a spopularyzowali lokalni kibice.

Athletic Bilbao

Athletic Bilbao to najpopularniejszy klub z Krainy Basków oraz jeden z najbardziej utytułowanych zespołów w lidze hiszpańskiej. Drużyna z Bilbao znajduje się na najwyższym szczeblu rozgrywkowym od początku swojego istnienia. Baskowie posiadają także jedną z najciekawszych historii związanych z przydomkiem w całych rozgrywkach. Mammes był chrześcijaninem, który w czasach starożytności był prześladowany przez Rzymian. Został rzucony na pożarcie lwom, lecz te zostały przez niego ujarzmione. Przez to wydarzenie został mianowany świętym, a historia z dzikimi kotami stała się podstawą przydomku klubu z Bilbao – “Los Leones”. Jego imieniem jest także nazywany stadion Athleticu.

Real Betis

Real Betis to jedna z dwóch najsłynniejszych drużyn z Sevilli. Betis rozgrywa swoje spotkania na Estadio Benito Villamarin, który jest jednym z największych obiektów w Hiszpanii.

Los Verdiblancos – Betis jest kolejnym zespołem, którego jeden z przydomków pochodzi od barw drużyny. „Verde” oznacza zielony, a „blanco” to kolor biały.

Beticos – przydomek związany z nazwą klubu. Nazwa wzięła się od rzeki Gwadalkiwir, którą Rzymianie nazywali „Betis”.

Heliopolitanos – ten przydomek Betis zawdzięcza dzielnicy, w której znajduje się siedziba klubu. Jej nazwa pochodzi z języka greckiego i oznacza „miasto słońca”

Verderones – przydomek pochodzi od hiszpańskiej nazwy zielonego ptaka – dzwońca zwyczajnego.

Getafe CF

Getafe należy do wspólnoty autonomicznej Madrytu. Największymi sukcesami klubu było dwukrotne dojście do finału Pucharu Króla oraz ćwierćfinał Pucharu UEFA. Zespół zwany jest Los Azulones. Przydomek nie posiada większej historii, gdyż pochodzi od klubowych barw Getafe.  

Celta Vigo

Miasto Vigo należy do wspólnoty autonomicznej Galicji. Zespół został założony w 1923 roku. Największym sukcesem Celty jest zdobycie Pucharu Intertoto. Ze względu na kolor barw klubowych ekipa z Vigo zwana jest Celestes, czyli błękitnymi. 

Granada CF

Granada została założona w 1931 roku jako Club Recreativo Granada. Drużyna z Andaluzji więcej sezonów spędziła na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej niż w samej Primera Division. Granada znana jest również jako Los Nazaries. Przydomek związany jest arabską dynastią Nasrydów, która panowała niegdyś w rejonach dzisiejszej Granady.

Levante UD

Levante jest klubem zlokalizowanym w Walencji  i zaciekły rywal największego klubu w regionie – Valencii CF. Klub powstał w 1909 roku, a 30 lat później połączył się z innym lokalnym zespołem Gimnastico Futbol Club. Ekipa posiada przydomek Granotes, który możemy przetłumaczyć jako żaby. Wziął się on od wyschniętego koryta pobliskiej rzeki, w której znajdowało się niegdyś wiele żab.

CA Osasuna

Hiszpański klub z siedzibą w Pampelunie. Miasto, w którym znajduje się zespół, należy do wspólnoty autonomicznej Nawarra. Osasuna powstała w 1920 roku. Największym sukcesem drużyny było dwukrotnie zdobyte 4. miejsce w Primera Division oraz półfinał Pucharu UEFA.  Ekipa z Pampeluny znana jest także jako Los Rojillos i Gorritxoak. Wspomniane przydomki używane są wymiennie i oznaczają „Czerwonych”.  Barwa ta jest charakterystyczna dla samego klubu, jak i całej Nawarry.

Deportivo Alaves

Kolejny klub w najwyższej klasie rozgrywkowej, zlokalizowany w Kraju Basków. Siedziba klubu znajduje się w mieście Vitoria-Gasteiz. Największym osiągnięciem Deportivo był finał Pucharu UEFA w sezonie 2000/2001.

Babazorros – jest to przydomek, którego nazwa składa się z dwóch połączonych członów. „Baba” oznacza bób, a „zorro” worek. Skąd takie specyficzne określenie? Jedzenie bobu było niezwykle popularne w Vitoria-Gasteiz. Na ulicach znajdowali się sprzedawcy tego warzywa, którzy również nosili nazwę Babazorros.

El Glorioso –  w Polsce znani jako „Chwalebni”. Przydomek ten związany jest burzliwą historią klubu i jego powrotami do najwyższej klasy rozgrywkowej. 

SD Eibar

SD Eibar powstał w 1940 roku w wyniku fuzji dwóch klubów piłkarskich. W Primera Division zespół zadebiutował dopiero w 2014 roku. SD Eibar nosi przydomek Armaginak, oznaczający rusznikarzy, czyli osoby pracujące w fabrykach broni. Z racji istnienia wielu takich zakładów na terenie Eibaru, pracujący w nich niegdyś ludzie zostali uhonorowani przez klub, który zyskał wspomniany przydomek.

Real Valladolid CF

Siedziba drużyny znajduje się w mieście Valladolid, które należy do wspólnoty autonomicznej Kastylii i Leon. Największym sukcesem drużyny jest zdobycie Pucharu Ligi w 1983 roku. Od 2018 roku właścicielem i prezesem klubu jest legendarny brazylijski piłkarz – Ronaldo.

Blanquivioletas – przydomek pochodzący od barw klubowych, określający drużynę z Valladolid jako biało-fioletowych. 

Pucela/Los Pucelanos – historia tego przydomka nie jest do końca jasna. Istnieje kilka teorii, które wyjaśniają jego powstania. Jeden z wariantów zakłada, że nazwa związana jest z handlem cementem, który miał przyjeżdżać z włoskiego miasta Pozzuoli. Nazwa włoskiej miejscowości została przeinaczona na Pucela. Kolejna teoria sięga aż XV wieku, kiedy żołnierze z Valladolid mieli walczyć podczas jednej z bitew u boku Joanny d’Arc. Francuska bohaterka narodowa miała określić ich słowem Pucela. 

SD Huesca

Huesca jest dosyć nowym klubem, który został założony w 1960 roku. W najwyższej klasie rozgrywkowej zadebiutowali w 2018 roku, co można uznać za ich największy sukces.

Oscenses –nazwa związana jest z łacińską nazwą nadaną przez Rzymian, podczas ich podbojów.

Los de la cruz de San Jorge – w tłumaczeniu na nasz język oznacza „Ci z krzyża św. Jerzego. Nietypowy przydomek związany jest z faktem, że krzyż św. Jerzego jest symbolem miasta Huesca.

Azulgranas – ta nazwa pochodzi od barw klubowych drużyny. Człon „azul” oznacza niebieski, a „grana” to kolor bordowy.

Cadiz CF

Cadiz jest przynależny do wspólnoty autonomicznej Andaluzji. Klub zlokalizowany w tym mieście został założony w 1910 roku Mimo długiej historii nie święcił wielu sukcesów sportowych. Zespół nosi przydomek El Submarino Amarillo – nazwa została już wspomniana przy ekipie Villarrealu. Geneza nazwy jest analogiczna, jak we wcześniej wspomnianym klubie, co jest powodem sporu między tymi dwoma zespołami.

Elche CF

Elche zostało  założone w 1923 roku. Największym osiągnięciem zespołu było dojście do finału Pucharu Króla. Ekipa z regionu Walencji spędziła łącznie 22 sezony w La Liga.

Franijverdes – przydomek powstał przez stroje Elche. „Franja” w języku polskim oznacza pas, a „verde” to kolor zielony.

Ilicitanos – nazwa sięga czasów starożytności. Rzymianie sprawujący pieczę nad miastem nadali mu nazwę Colonia Iulia Illice. Przez to wydarzenie klub oraz mieszkańcy miasta nazywani są Ilicitanos.

Najciekawsze przydomki klubów w Europie

Alternatywne nazwy zespołów stosowane są nie tylko w Hiszpanii. Patrząc szerzej na kontynent znajdziemy wiele ciekawych przydomków klubów z interesującą historią. Wiele z nich jest efektem nieporozumień kubiców lokalnych drużyn, ale to naturalnie nie jedyny szablon powstawania przydomków zespołów ze Starego Kontynentu. 

Latające osły

Mussi Volanti, czyli „latające osły” to nazwa, którą określony został włoski zespół Chievo Verona. W latach 90. XX wieku Chievo miała swoje gorsze chwile pod względem sportowym. Mimo starań pozostawali na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej. Uszczypliwości nie szczędzili kibice rywala zza miedzy – Hellas Verona. Mawiali oni ówcześnie, że prędzej osły zaczną latać, niż Chievo awansuje do Serie A. W momencie upragnionego awansu Chievo przyjęło właśnie przydomek „latających osłów”.

Makulatura

Mimo że segregacja śmieci to dobry nawyk, to ciężko wyobrazić sobie klub sportowy przydomku związanym z tą czynnością. Jak to w sporcie – nie ma rzeczy niemożliwych. Holenderska ekipa z Rotterdamu – Excelsior określana jest jako „Oud papier-club”, czyli „Makulatura”. Skąd taka nieszablonowa nazwa? Wzięła się ona od biznesu związanego z przemysłem papierniczym, który prowadzą właściciele klubu.

Zbieracze ogórków

przydomki-zespolow-liga-hiszpanska-real-madryt Co oznaczają przydomki klubów w lidze hiszpańskiej?
Źródło: oficjalne konto CD Leganes na Instagramie.

Skoro w zestawieniu przydomków znalazły się drużyny z Primera Division, to nie może zabraknąć ekip z zaplecza ligi. CD Leganes nazywane jest także Pepineros, czyli w tłumaczeniu na nasz język zbieraczami ogórków. Co więcej, maskotka ekipy spod Madrytu jest wielkim … ogórkiem.

Znaczenie przydomków w piłce nożnej 

Ciężko znaleźć zespół, który nie posiadałby jakiegoś specyficznego dla siebie przydomka. Alternatywne nazwy są szczególnie istotne dla kibiców zespołu, którzy niekiedy są właśnie ich autorami. Istnienie przydomków piłkarskich drużyn jest również korzystne z marketingowego punktu widzenia – nazwy mogą stanowić pomysł na koszulki dla kibiców i różne gadżety. Samo istnienie zamienników dla oficjalnej nazwy zespołu pozwala także na lepszą pracę komentatorom sportowym, którzy mogą urozmaicać swój przekaz. Przydomki piłkarskie mają różne źródła. Powstają przez inspirację barwami klubu, trykotami zespołu, zwierzętami, historią miasta, a nawet legendami. Każdy przydomek dołącza do zespołu istotną historię, która pozostanie z kibicami do końca istnienia drużyny.